poniedziałek, 6 czerwca 2016

Tańce regionalne


Zanim przejdę do serii, postów dotyczących różnego rodzajów tańców regionalnych, przydałoby się podać Wam , kilka ogólnych informacji dotyczących polskich tańców ludowych. Dzięki temu łatwiej będzie się zaznajomić z tematem i zachowamy pewnego rodzaju porządek na blogu, bo jak mówią
"od ogółu do szczegółu".

Taniec towarzyszy człowiekowi od zarania dziejów. W większości tradycyjnych społeczności taniec stanowił istotny element codziennego życia, był częścią licznych rytuałów i zwyczajów ludowych. Pełnił on także funkcje społeczne, ponieważ był sposobem na urozmaicenie wolnego czasu i na wzmacnianie więzi lokalnych społeczności.
   
Do tańca zawsze przygrywała kapela ludowa. Nasze polskie tańce regionalne cechuje bardzo duża różnorodność pod względem muzycznym jak i ruchowym. Każdy region posiadał poza tradycyjnymi tańcami takimi jak oberek, krakowiak czy kujawiak swoje własne odmiany tańców ludowych. Trudno jednak jednoznacznie sklasyfikować polskie tańce ludowe, ponieważ bywa, że stosowano do jednego i tego samego tańca różne nazwy. Czasami w jednym regionie coś było nazywane oberkiem, zaś w innym miejscu ludzie mówili, że tańczą kujawiaka. Niektóre nazwy pochodziły od okoliczności w jakich dany rodzaj tańca tańczono .

Do starych tradycyjnych polskich tańców ludowych można zaliczyć :
* Krakowiaka ( odmiany: mijany, przebiegany i suwany),
*Mazur ( inne nazwy: wyrwas, szumny, gniewas lub goniony),
* Oberek ( inaczej : obertas),
* Kujawiak,
* Chodzony ( zwany: polskim chodzonym, obchodnym, wolnym lub pieszym) - od niego wywodzi się Polonez,
* Polka.

Osobną grupę tańców stanowią tańce-zabawy, często nawiązujące do różnych zawodów, stąd ich nazwy np. flisak, miotlarz czy kowal. Bywało, że ich charakter i nazwa związane były z wykonywanymi podczas tańca czynnościami takimi jak kłanianie się, klepanie, całowanie itp. Jedną z ważniejszych części tego rodzaju tańca , było naśladowanie charakterystycznych ruchów dla danej czynności.


Moim zdaniem tyle informacji ogólnych wystarczy, w następnym poście postaram się omówić już konkretny rodzaj tańca !

A na koniec, w celu utrwalenia informacji wstawiam Wam link do filmiku o tańcach ludowych, miłego oglądania ! :D


Pozdrawiam
Beata




Bibliografia :
http://l.facebook.com/l.php?u=http%3A%2F%2Fnaludowo.pl%2Fkultura-ludowa%2Fpolskie-tance-ludowe-opis-informacje-tradycyjne-polskie-krakowiak-mazur-oberek-kujawiak-chodzony-polka-zabawy.html&h=RAQHl8ViY&s=1





Brak komentarzy:

Prześlij komentarz