poniedziałek, 6 czerwca 2016

Krakowiak

Krakowiak- wykonywany w parach zespołowy taniec dwumiarowy, w żywym tempie. Jego charakterystycznymi elementami są : krok w przód z podskokiem, boczny krok z dostawieniem, liczne hołubce, zakrzesania i kroki akcentowane przytupem a także wzajemne uciekanie i gonienie się partnerów, połączone z mijaniem się tancerzy.  Wywodzi się z regionu krakowskiego tańczony w żywym tempie w takcie 2/4, z charakterystycznymi rytmami synkopowymi. Jest to jedyny polski taniec narodowy, który nie jest tańczony w takie 3/4.

Początkowo taniec ten był tańczony jedynie przez ludność wiejską. Z czasem jednak zaczął się on pojawiać na parkietach w bogatych domach mieszczańskich, a nawet można się z nim było spotkać na dworach szlacheckich. Z czasem taniec ten upowszechnił się przenikając do muzyki symfonicznej i scenicznej. Nieodzowną częścią tańca są kolorowe stroje krakowskie dodające mu piękna i uroku. W muzyce ludowej krakowiak zwykle rozpoczyna się przyśpiewką.

Strój krakowski :




Źródło zdjęć : http://www.polalech.pl/krakowski-opis.htm

A jak to wygląda na żywo, zobaczycie to na filmiku :

A na koniec ja w stroju krakowskim :
( zdjęcie pochodzące z rodzinnego albumu)




Pozdrawiam!
Beata

Bibliografia :
http://l.facebook.com/l.php?u=http%3A%2F%2Fwww.womkat.edu.pl%2Ffiles%2Fstandaryzacja%2Fgrupa18%2Fakubica%2Fkrakowiak_charakterystyka_taca.html&h=CAQGoGsvjAQFizrp_-B5xwqnX4iJNBgkfduOKRDGhIb7KGw


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz